Обърнете им внимание, когато детето е на година и половина до три
Момиченце реди пастели по цвят. Снимка: Getty
Аутизмът е синдром на съвременната цивилизация - през миналия век например разстройствата от аутистичния спектър са се смятали за рядко заболяване.
Сега, според Световната здравна организация, едно дете от сто има нарушения в психичното развитие, които водят до проблеми в общуването, поведението, социалната адаптация - т.е. това, което научно се определя като разстройство от аутистичния спектър.
Този термин се отнася до много заболявания, които преди това са имали отделна диагноза: аутизъм, ранен детски аутизъм, синдром на Аспергер и др.
Момиченце крие лицето си с длани. Снимка: Getty
Причините за разстройството не са напълно ясни. Според една от най-популярните версии то се влияе от генетична предразположеност и нарушения в развитието на нервната система.
Освен това нивото на интелектуално развитие сред тези деца е много различно - от дълбока умствена изостаналост до ниво на високо развита интелигентност.
Известно е със сигурност, че разстройствата от аутистичния спектър не се лекуват с лекарства. Необходима е комплексна работа от психолог, логопед и други специалисти по детско развитие, които да помогнат за адаптацията на детето. И колкото по-рано започне, толкова по-добър ще бъде резултатът.
Ето защо е толкова важно родителите да забележат особеностите на детето на време и да се обърнат към тях за помощ.
Лекарите обикновено диагностицират децата на 3-годишна възраст, но родителите може да забележат проблеми много по-рано, между 16 и 30-месечна възраст.
„Тези деца почти винаги имат ограничени и повтарящи се интереси, а епилепсията, депресията, тревожността и хиперактивното разстройство с дефицит на вниманието са често срещани. Възможно е да има и други особености като проблеми със съня, например“, разказва психологът Михаил Алагуев.
За да разберат дали детето е изложено на риск от развитие на аутизъм, специалистът съветва родителите да направят кратък тест и да отговорят на 4 въпроса:
1. Ако посочите играчка с пръст, детето ви ще я проследи ли с поглед?
2. Вашето дете обича ли да играе ролеви игри: да пие чай от празна чаша, да се преструва, че храни кукла?
3. Детето сочи ли с пръст това, което му е интересно: например самолет в небето?
4. Колко лесно намира нови приятели?
5. Може ли да започне диалог с друг човек, връстник, например?
Ако дадете отрицателен отговор на повечето въпроси, тогава има какво да помислите.
Момиченце гушка куче. Снимка: Getty
Това, разбира се, не е диагностичен метод - само психиатър може да постави диагноза.
Въпросите насочват радителите към проблема и за помощ от съответните специалисти.
Но дори ако лекарят потвърди страховете им, родителите не трябва да се отчайват, а да търсят подкрепа. Важно е също така да намират време за себе си, без да се фокусират само върху отглеждането на детето.
И още един съвет от експертите: много деца с разстройство от аутистичния спектър се чувстват по-уверени и спокойни, когато се грижат за животно. Наблюдавайте детето си, ако то е привлечено от домашни любимци, грижи се за тях и не ги тормози, помислете да му вземете кученце, например.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари